Instagram Çoklu Görüntülü Konuşma Nedir Nasıl Yapılır?

Sosyal medyada getirdiği güncellemeler ile tüm rakipleriyle yoğun bir mücadeleye giren ve kendini birçok rakibine kanıtlayan, kullanıcılar tarafından son dönemde yoğun olarak tercih edilen Instagram uygulaması bir süre önce Direct uygulamasını ayrı bir uygulama olarak piyasaya sundu. Direct uygulaması mesajlaşma uygulaması olarak karşımıza çıktı. Bu uygulama da Instagram uygulaması gibi sürekli yeni özelliklerle kendini geliştiriyor. Son dönemde Instagram’ın bu uygulamasına Instagram çoklu görüntülü konuşma özelliği eklendi. Bu özelliğin ne olduğu ve nasıl kullanılacağı kullanılar tarafından oldukça merak edilen konuların başına oturdu. Instagram Direct uygulaması içinde Instagram çoklu görüntülü konuşma özelliği, dosyalar özelliği ve sesli arama desteği gibi birçok özellik geldi ya da gelecek. İOS ve Android işletim sistemine sahip birçok cihazda, Instagram çoklu görüntülü konuşma özelliğinde 4 kişiye kadar grup video sohbet araması yapmak mümkün hale geldi.

Çok yakın bir süre zarfında 1 milyar kullanıcıya ulaştığı haberini paylaşan Instagram  kullanıcıların uygulama içinde daha uzun süre vakit geçirmesi için birçok farklı uygulamayı devreye sokuyor. Instagram üzerinden hikayeler, mesajlaşma, canlı yayın ve IGTV özelliğinden sonra Instagram çoklu görüntülü konuşma özelliği de devreye girdi. Bu özellik sayesinden Instagram birçok sosyal medya deviyle her alanda yarıştığını ve kullanıcıların her ihtiyacına cevap vermek adına çalışma yaptığını ilan etmiş oldu. Bu tarz birçok yeniliği kullanan kullanıcılar Instagram çoklu görüntülü konuşma özelliği de dahil olduğunda Instagram uygulaması içinde oldukça yoğun bir vakit geçiriyor.

Son dönemde yapılan sosyal medya araştırmalarının verileri dikkate alındığında ortalama bir ABD kullanıcısı Eylül 2017 ayı içinde Instagram içinde 29 dakika geçirirken günümüzde bu süre 55 dakikaya çıkmış durumdadır. Bu durum da Facebook tarafından yayınlanana reklamlarında etkisi olduğu muhakkak. 2012 yılında sosyal medya devi Facebook tarafından 1 milyar dolara satın alınan Instagram uygulaması, şuan ise 100 milyar dolar değeri yakalamış durumda.

Instagram Çoklu Görüntülü Konuşma Özelliği Kullanma

Instagram çoklu görüntülü konuşma özelliğinin öne çıkan yönlerinden biri de video aramayı küçültme yoluyla Instagram uygulamasında gezinebilmeniz. Böylece konuştuğunuz kişiyle berabermiş gibi sohbet edebilir ve Instagram üzerinde yaptığınız gezintinize devam edebilirisiniz.  Eğer Instagram çoklu görüntülü konuşma etkinliği sırasında davet almak istemiyorsanız aramaları sessize almanız da mümkün. Direct üzerinden mesajlaştığınız kişileri sohbet bölümünde bulunan video düğmesine basarak kolayca aramanız mümkündür. Şunu da unutmayın ki Instagram uygulamasında engellediğiniz kişiler sizi kesinlikle arayamaz.

Instagram çoklu görüntülü konuşma sırasında Instagram Direct uygulaması rakiplerine göre biraz geride kalmış durumda.  Instagram çoklu görüntülü konuşma özelliğinde 4 kişilik bir sohbet yapabilirsiniz. Ancak Snapchat 16 kişi, FaceTime 8 kişi, HouseParty 6 kişi ile sohbet imkanı tanıyor.

Instagram’ın İki Yeni Özelliği

Instagram çoklu görüntülü konuşma özelliğinden bahsetmişken Instagram uygulamasının yeni piyasaya  sürdüğü iki yeni uygulamadan da bahsedebiliriz. Bu özelliklerden birincisi keşfet bölümündeki segmantasyon ile alakalı. Artık keşfet sekmesinde yer alan başlıklar konulara göre ayrılıyor. Daha önce popüler içeriklerin önde olduğu bu sekmede, beğeneceğiniz videolar sekmesi ayrı olarak veriliyordu. Kullanıcılar Keşfet bölümünün üstünde dikey olarak yer alan Sanat, Güzellik, Spor gibi birçok konu odaklı kanalları görebiliyor. Bu kanallar arasında algoritmaya dayanan bir kişiselleştirme yer alıyor. “Sizin İçin” bölümü burada size hizmet veriyor. Sizin için bölümünde bulunan içerikler etkileşime girdiğiniz içeriklere göre belirleniyor.

Kategoriler arasında istediğiniz gibi geçiş yapabilirsiniz. Açılan kategorilerin altında çok kullanılan etiketler karşınıza geliyor. Eğer bir kategoriyi görmek istemiyorsanız sessize  alma şansınız bulunuyor. Tüm bu yeni tasarımlarda dikkate değer nokta, Hikayelerin keşfet sekmesinden çıkarılması. Ancak Instagram tarafından yapılan dönütler hikayelerin buraya geri geleceği yönünde.

BU YAZI İLGİNİ ÇEKEBİLİR  Doğal Yollardan Instagram Takipçi Arttırma

Instagram çoklu görüntülü konuşma konuşmadan sonra kullanıcılara sunulan diğer bir özellik ise içerik ortakları tarafından tasarlanan kamera efektlerinin yayına alınmasıdır. Ariana Grande, BuzzFeed, Liz Kosh, Baby Ariel ve NBA  tarafından başlatılan proje ile bu kullanıcıları takip ediyorsanız hikayeler kamerasından onların efektlerini görebiliyorsunuz. Buna ek olarak bu efektleri kullanan arkadaşlarınızın hikayesinde bulunan dene tuşuna basarak da efektleri kullanabiliyorsunuz. Bu özellik sayesinde kullanıcılara kendi efektlerini kullanma yolu açılmış oldu. Instagram çoklu görüntülü konuşma özelliği gibi birçok özellik Instagram tarafından kullanıcılarla paylaşılmaya devam edecek gibi görünüyor.

Bir önceki yazımız olan Doğal Yollardan Instagram Takipçi Arttırma başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir