IGTV Nedir, Nasıl Hesap Açılır ve Video Nasıl Yüklenir?

IGTV kullanıcıların 1 saate kadar sürebilecek dikey videolar izleyebileceği ya da paylaşabileceği bir uygulamadır. IGTV insanlar arasında daha anlamlı bağlantıların kurulması hedefler. Bu özelliği ile de diğer mobil video deneyimlerinden ayrı bir yeri vardır. IGTV ile popüler video uygulaması Youtube arasında oldukça keskin farklar vardır. Ancak internet otoriteleri, bu uygulamanın geliştirilerek Youtube uygulamasına kafa tutacağını düşünüyor. IGTV uygulamasının ana çıkış noktalarından biri ise insanların televizyon karşısında daha kısa, telefon başında ise daha uzun süre vakit geçirmeye başlamasıdır.

IGTV Instagram bünyesinde ortaya çıkan uygulamalardan biridir. Instagram her alanda kendini geliştirerek oldukça kalabalık bir kitle oluşturan bir platformdur. Hikaye özelliğinden sonra kullanıcılardan bu sürenin uzatılmasına yönelik birçok talep geldi.  IGTV özelliğinin gelmesiyle kullanıcıların Instagram üzerinden geçirdikleri süre oldukça artış gösterdi. Instagram platformu getirdiği ve getirmeye devam ettiği birçok özellik sayesinden farklı alanlardaki rakipleriyle rekabete daha uzun süre devam edecek gibi gözüküyor.

IGTV Genel Özellikleri

  • IGTV özelliğini bir televizyona benzetebilirsiniz.
  • İzleme işleminiz daha önce kaldığınız yerden devam edecek şekilde kullanılır.
  • Bu sayede tüm Instagram takipçileri hesaplarına uzun videolar yükleyebilir.
  • Kullanıcı kitlesinin daha aktif olmasını sağlayan bir özelliktir.
  • Hazırlanan içeriklerden gelen dönütler Youtube platformunda olduğu gibi gelen videoların kalite oranının gittikçe arttığını göstermiştir.
  • Instagram IGTV özelliğinde yakın zamanda Youtube video kalitesini yakalayacaktır.

IGTV Üyeliği Nasıl Açılır?

Instagram kullanıcısı olan herkes doğal olarak bir IGTV kullanıcısıdır. Bu yüzden IGTV uygulamasını açtığınızda devam et seçeneği size sunulacaktır. Ancak siz Instagram hesabınız devam etmek istemeyebilirsiniz. Farklı bir hesap oluşturarak da IGTV uygulamasına girebilirsiniz.

BU YAZI İLGİNİ ÇEKEBİLİR  Instagram Nasıl Dondurulur?

IGTV uygulamasına girdikten sonra karşınıza dört farklı sekme çıkacaktır:

  • Uygulamanın beğeneceğinizi düşündüğü videoların sunulduğu senin için sekmesi,
  • Takip ettiğiniz kullanıcıların gönderilerini görebildiğiniz takip ettiklerin sekmesi,
  • İlgi alanınız dikkate alınarak popüler içeriklerin görüntülendiği popüler sekmesi,
  • Yarım bıraktığınız videoları kaldığınız yerden izlemenizi sağlayacak devam et sekmesi.

Sekmelerinizi aşağı kaydırdığınız zaman ekranın altında videoları ileri ya da geri sarabilirsiniz. Ayrıca videoları beğenip yorum yapabilir ve arkadaşlarınıza göndereceğiniz araçları kullanabilirsiniz. Ekranı aşağıdan yukarı kaydırdığınızda ise sekmeler otomatik olarak geri gelecektir. Ekrana bir kez dokunursanız tüm araçlar kaybolacaktır. Uygulamanın arka planında ise videolar otomatik şekilde oynatılır. Ancak arkada oynayan videoların sesi varsayılan olarak kapalıdır.

IGTV Üzerinden Nasıl Video Yüklenir?

IGTV uygulamasında sadece bir kullanıcı değil aynı anda bir içerik üreticisi de olabilirsiniz. İçerik üretebilmek içn IGTV kanalı oluşturmanız gerekir. Bu kanalı oluşturma işlemi son derece basit bir işlemdir. IGTV sekmeleri üzerinde bulunan profil resminize tıkladığınızda gelen ekrandan ileri seçeneğini seçmelisiniz. Daha sonra karşınıza gelen kanal oluşturma seçeneğini seçtiğinizde kanalınız otomatik olarak oluşturulacaktır. Bu işlem sonunda artık bir IGTV kanalı sahibisiniz demektir. Ekranın sağ ortasında bulunan + simgesine dokunduğunuzda videolarınızı kanalınıza yükleyebilirsiniz.

Ancak IGTV özelliğine video yüklerden dikkat etmeniz gereken bazı kurallar mevcuttur. İlk aşamada bilmeniz gereken IGTV uygulamasının videoları yalnızca dikey olarak desteklediğidir. Bu yüzden yatay olarak çektiğiniz videolar IGTV tarafından düzeltilmez ve yan olarak kalır. IGTV, herhangi bir video çekim özelliğine sahip değildir. Sadece daha önce çektiğiniz ve montaj işlemini yürüttüğünüz videolarınızı galerinizden seçerek IGTV uygulamasına yükleyebilirsiniz. IGTV yeni özellikler geldikçe adından daha çok söz ettirecektir. Kullanıcılar IGTV üzerinden içerik paylaşımı yaparak takipçilerini oluşturabilir ya da markalarını büyütmek adına video paylaşımı yapabilirler.

BU YAZI İLGİNİ ÇEKEBİLİR  Instagram Fotoğraf İndirme Nasıl Yapılır?

Bir önceki yazımız olan Instagram Nasıl Dondurulur? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir