Instagram 200 milyonun üzerinde bir kullanıcı kitlesine ulaşmış durumdadır. Kullanıcıların amaca takipçi sayısını arttırmaktır. Instagram takipçi arttırma işinin birçok yolu vardır. Genel olarak internet üzerinden size takipçi satabileceğini söyleyen kişilerle karşılaşabilirsiniz. Ancak buradan satın alacağınız takipçiler sahte hesaplar olabilir, buna oldukça dikkat etmelisiniz. Bunun yanında doğal yollardan, sizin paylaşımlarınıza ilgi duyan kişileri kazanabilirsiniz. Doğal yollar ile Instagram takipçi arttırma işini yapabilmeniz için birkaç yöntemi sizlere anlatacağız. Bu yöntemleri istikrarlı bir şekilde uygularsanız Instagram takipçi arttırma işinde başarılı olabilirsiniz.

Paylaşım Saatleriniz Önemlidir

Instagram üzerinde yapılan araştırmalar bu uygulamanın en yoğun olarak gündüz 13’ten 16’ya, akşam ise 20’den 22’ye kadar kullanıldığını ortaya koymuştur. Ancak bu durum kullanıcılara göre değişiklik gösterebilir. Instagram altyapısı henüz bir Facebook kadar gelişmediğinden takipçileriniz bazı paylaşımlarınızı kaçırabilir. Belirli saatlerde paylaşım yaptığınızda insanlar sizi o saatlerde bekleyecektir ve çevresine o saatte göstermek isteyecektir. Hatta bazı Instagram fenomenleri paylaşım yapmak adına telefonlarında özel alarm ve hatırlatmalar bile kuruyor. Sizler de Instagram takipçi arttırma adına belli saatlerde paylaşım yapabilirsiniz.

Paylaşım Düzeniniz Olsun ve Seçici Davranın

Düzenli paylaşım Instagram takipçi arttırma işlemlerinizde size yardımcı olacaktır. Sosyal medya hesaplarından güncel ve düzenli olarak paylaşım yapan kullanıcılar ilgi görür ve takip edilir. Düzenli paylaşımı her gün onlarca paylaşım olarak görmeyin. Sosyal medya hesaplarında yapılan en büyük hatalardan biri bir günde onlarca paylaşım yapmaktır. Bu durumdan takipçileriniz pek hoşlanmaz ve sıkılırlar. Her gün belirli aralıklarla 3 ya da 5 paylaşım yapmanız daha uzun süre takip edilmenizi sağlar. Mesela biri profilinize girdiğinde 400 fotoğrafa tek tek bakmak 40 fotoğrafı iyi inceleyebilir ve hesabınızı takip edebilir.

Çalıntıdan Kaçının ve Yaratıcı Olun

Instagram üzerinde en özel anlarınızı paylaşmanız amaçlanır. Yaratıcı olan profiller her zaman takipçilerin tercihidir. Instagram takipçi arttırma işlemi için yaratıcı olmak daha çok beğeni almanıza yardım eder. Hayal gücünüz ve bakış açınız ön plana çıktığında takipçiler tarafından farklılığınız hissedilecektir. Mesela bir kelebeği 1 metre öteden çekmek yerine kaçırmadan yaklaştığınız en yakın mesafeden ve kamera yaklaştırması ile çektiğinizde kelebeğin renkli kanatları takipçilerinizin çok ilgisini çekecektir. Kendi fotoğraflarınızı paylaşmaya ve Spam yapmamaya özen gösterin. Paylaştığınız içerik başka profillerde görülürse takipçileriniz sayfanızdan ayrılabilir.

Yorum Yapmaktan ve Beğenmekten Kaçmayın

Takip ettiğiniz kişilerin paylaşımlarını beğenin ve paylaşımlar hakkında kısa da olsa yorum yaparak karşı tarafı mutlu etmeye bakın. Bu şekilde yorum ve beğeniler karşılığını görmenize yardımcı olacaktır. Böylece başka sayfalarda boy gösterdiğinizde Instagram takipçi arttırma işini daha kolay yapabilirsiniz. Sizin yorumunuzu beğenen bir kullanıcı hesabınızı takip etmeye başlayabilir.

Farklı Uygulamalar Kullanın

Instagram takipçi arttırma adına çok farklı fotoğraf düzenleme araçlarını kullanın. Ancak bazen sadece Instagram uygulamaları yetersiz kalabilir. Mesela tek bir kara içinde birden fazla fotoğraf toplama işi, fotoğraf üzerine yazı yazma işi gibi işler daha Instagram uygulamaları arasında yer almaz. Farklı uygulamalar ile bu tarz işlemleri yaparak hesabınızda paylaşabilir ve Instagram takipçi arttırma işlemini yerine getirebilirsiniz. Bu tarz farklılıklar kullanıcıların ilgisini çeker ve profilinizi takip etmeye başlarlar.

Keşfet Özelliği Anahtarınız Olabilir

Instagram Keşfet özelliği ilk çıktığı zamanlarda sadece dünya genelinde anlık en çok beğeni alan fotoğrafları sunuyordu. Ancak yapılan değişiklikler sonucunda keşfet sekmesi tanıyabileceğiniz kişileri ve takip ettiğiniz kişilerle arkadaş olan kişilerin yaptığı etkileşimleri siz sunuyor. Keşfet özelliğiniz doğru kullanarak insanların sizin profilinize girmesini sağlayabilirsiniz.

Instagram uygulaması kullanıcılarının kişisel paylaşımlarını korumak için ve hukuki nedenler ile paylaşılan fotoğraflarda direkt bir şekilde kaydetme özelliği bulunmaz. Instagram fotoğraf indirme işlemi yapmak için fotoğraf üzerinde sağa tıkladığınızda fotoğrafı kaydetme özelliği bulunmaz. Bir dönem Instagram firmasının kullanıcılara ait fotoğraf, video ve hikaye paylaşımlarının indirilmesine izin vereceği gündeme geldi. Bu durum kullanıcılar tarafından oldukça tepki gördü ve alternatif uygulamalara talep olması ihtimali bile gündeme geldi. Bu yüzden Instagram fotoğraf indirme özelliğini direkt olarak ilk günden beri uygulamaya koymuyor.

Instagram fotoğraf indirme işlemi sadece kişisel paylaşımlarda değil, ticari ve meslek alanında da uygulanmıyor. Oysa insanlar işine yarayacağını düşündüğü bir görseli saklamak, fotoğrafın güzelliği için bile kaydetmek isteyebilir. Bu durumda Instagram fotoğraf indirme işlemi için alternatif yöntemler gündeme gelmeye başladı. Ekran görüntüsünü alarak daha sonra gerekli düzenlemeleri yapmak hem zahmetli hem de görüntü kalitesini düşürüyor. Bu durum da kullanıcıları alternatif yollar aramaya itiyor. Instagram fotoğraf indirme işlemi için yapabileceğiniz birkaç uygulama bulunuyor.

Instagram fotoğraf indirme işlemi için mobil ve masaüstü yöntemlerle bazı işlemler uygulanabilir. Her iki durumda da farklı yöntemler kullanmak gerekiyor. Bilgisayar tarayıcıları bu amaç için kurulan bazı web siteleri ile Instagram fotoğraf indirme işlemi yaptırabiliyor.

Bilgisayardan Instagram Fotoğraf İndirme

Bilgisayarınız üzerinden internet tarayıcılarınızın her biri için farklı yöntem bulunuyor. Google Chrome için bilgisayarınızın Instagram fotoğraf indirmek istediğiniz hesaba girmelisiniz. Söz konusu fotoğrafın profiline Google Chrome ile girip fotoğrafı büyük formda açın. Görsele sağ tıklayarak ögeyi denetleme seçeneğine tıklayın. Ekrana gelen görüntüde jpg ile sonlanan bir uzantıya yönlendirileceksiniz. Bu yöntemle açtığınız fotoğrafa sağ tıklayarak “ Resmi Farklı Kaydet” diyerek bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

Mozilla Firefox Instagram fotoğraf indirme işlemi için fotoğrafı büyük halde açın. Fotoğrafa sağ tıklayarak Google Chrome tarayıcısından farklı olarak arka planı gösterme seçeneğine gireceksiniz. Açılan yeni sekmeyle görsel yeni bir pencerede açılacak. Böylece yeni çıkan fotoğraf üzerinde sağa tıklayarak “Resmi Farklı Kaydet” seçeneği aracılığıyla kaydetmeniz mümkündür.

Instagram fotoğraf indirme işlemi Internet Explorer üzerinden en pratik şekilde yapılır. Herhangi bir Instagram profilinde bulunan fotoğrafı açtıktan sonra sağa tıklayarak doğrudan “Arka Planı Farklı Kaydet” seçeneğini göreceksiniz. Bu seçeneğe tıklayarak Instagram fotoğraf indirme işlemini kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

Mobil Yöntemle Instagram Fotoğrafı İndirme

Instagram fotoğraf indirme işlemi cep telefonu üzerinden de yapılabilir. Instagram uygulaması genel olarak kullanıcıların mobil yöntemlerle erişim sağladığı bir platformdur. Kullanıcılar akıllı telefonları ile günün her anında paylaşılan milyonlarca fotoğrafı kolayca takip edebilir. Ancak beğendiğiniz fotoğrafları bilgisayarda olduğu gibi cep telefonu ile indirme özelliği yoktur. Ancak cep telefonu üzerinden Instagram fotoğraf indirme işlemi fotoğrafların kaydedilmesine engel değil. Mobil cihazınınz üzerinden Instagram fotoğraf indirme işlemi yapmak için çeşitli uygulamalar hizmet veriyor. Bunun yanında mobil cihazınızla bağlanabileceğiniz Instagram fotoğraf indirme işlemi siteleri hizmet veriyor.

Instasave For Instagram

Bu uygulama sayesinde mobil cihazınızdan Instagram fotoğraf indirme işlemi yapabilirsiniz. Beğendiğiniz fotoğrafları yüksek kalitede ve orijinal boyutlarında indirebilirsiniz. Uygulama Android ve Iphone kullanıcıları için geliştirilmiştir. Uygulamayı cep telefonunuza kurarak telefonu açın. Daha sonra Instagram üzerinden kullanıcı adı ve şifre bilgilerinizi girin. Böylece Instagram sayfanız üzerinden bu uygulamaya erişim sağlayacaksınız. Daha sonra indirmek istediğiniz fotoğrafları açarak disket şeklinde olan ikona basarak indirme işlemini yapabilirsiniz. Instagram fotoğraf indirme işlemi hem mobil hem de bilgisayar üzerinden oldukça pratik yöntemlerdir.

IGTV kullanıcıların 1 saate kadar sürebilecek dikey videolar izleyebileceği ya da paylaşabileceği bir uygulamadır. IGTV insanlar arasında daha anlamlı bağlantıların kurulması hedefler. Bu özelliği ile de diğer mobil video deneyimlerinden ayrı bir yeri vardır. IGTV ile popüler video uygulaması Youtube arasında oldukça keskin farklar vardır. Ancak internet otoriteleri, bu uygulamanın geliştirilerek Youtube uygulamasına kafa tutacağını düşünüyor. IGTV uygulamasının ana çıkış noktalarından biri ise insanların televizyon karşısında daha kısa, telefon başında ise daha uzun süre vakit geçirmeye başlamasıdır.

IGTV Instagram bünyesinde ortaya çıkan uygulamalardan biridir. Instagram her alanda kendini geliştirerek oldukça kalabalık bir kitle oluşturan bir platformdur. Hikaye özelliğinden sonra kullanıcılardan bu sürenin uzatılmasına yönelik birçok talep geldi.  IGTV özelliğinin gelmesiyle kullanıcıların Instagram üzerinden geçirdikleri süre oldukça artış gösterdi. Instagram platformu getirdiği ve getirmeye devam ettiği birçok özellik sayesinden farklı alanlardaki rakipleriyle rekabete daha uzun süre devam edecek gibi gözüküyor.

IGTV Genel Özellikleri

  • IGTV özelliğini bir televizyona benzetebilirsiniz.
  • İzleme işleminiz daha önce kaldığınız yerden devam edecek şekilde kullanılır.
  • Bu sayede tüm Instagram takipçileri hesaplarına uzun videolar yükleyebilir.
  • Kullanıcı kitlesinin daha aktif olmasını sağlayan bir özelliktir.
  • Hazırlanan içeriklerden gelen dönütler Youtube platformunda olduğu gibi gelen videoların kalite oranının gittikçe arttığını göstermiştir.
  • Instagram IGTV özelliğinde yakın zamanda Youtube video kalitesini yakalayacaktır.

IGTV Üyeliği Nasıl Açılır?

Instagram kullanıcısı olan herkes doğal olarak bir IGTV kullanıcısıdır. Bu yüzden IGTV uygulamasını açtığınızda devam et seçeneği size sunulacaktır. Ancak siz Instagram hesabınız devam etmek istemeyebilirsiniz. Farklı bir hesap oluşturarak da IGTV uygulamasına girebilirsiniz.

IGTV uygulamasına girdikten sonra karşınıza dört farklı sekme çıkacaktır:

  • Uygulamanın beğeneceğinizi düşündüğü videoların sunulduğu senin için sekmesi,
  • Takip ettiğiniz kullanıcıların gönderilerini görebildiğiniz takip ettiklerin sekmesi,
  • İlgi alanınız dikkate alınarak popüler içeriklerin görüntülendiği popüler sekmesi,
  • Yarım bıraktığınız videoları kaldığınız yerden izlemenizi sağlayacak devam et sekmesi.

Sekmelerinizi aşağı kaydırdığınız zaman ekranın altında videoları ileri ya da geri sarabilirsiniz. Ayrıca videoları beğenip yorum yapabilir ve arkadaşlarınıza göndereceğiniz araçları kullanabilirsiniz. Ekranı aşağıdan yukarı kaydırdığınızda ise sekmeler otomatik olarak geri gelecektir. Ekrana bir kez dokunursanız tüm araçlar kaybolacaktır. Uygulamanın arka planında ise videolar otomatik şekilde oynatılır. Ancak arkada oynayan videoların sesi varsayılan olarak kapalıdır.

IGTV Üzerinden Nasıl Video Yüklenir?

IGTV uygulamasında sadece bir kullanıcı değil aynı anda bir içerik üreticisi de olabilirsiniz. İçerik üretebilmek içn IGTV kanalı oluşturmanız gerekir. Bu kanalı oluşturma işlemi son derece basit bir işlemdir. IGTV sekmeleri üzerinde bulunan profil resminize tıkladığınızda gelen ekrandan ileri seçeneğini seçmelisiniz. Daha sonra karşınıza gelen kanal oluşturma seçeneğini seçtiğinizde kanalınız otomatik olarak oluşturulacaktır. Bu işlem sonunda artık bir IGTV kanalı sahibisiniz demektir. Ekranın sağ ortasında bulunan + simgesine dokunduğunuzda videolarınızı kanalınıza yükleyebilirsiniz.

Ancak IGTV özelliğine video yüklerden dikkat etmeniz gereken bazı kurallar mevcuttur. İlk aşamada bilmeniz gereken IGTV uygulamasının videoları yalnızca dikey olarak desteklediğidir. Bu yüzden yatay olarak çektiğiniz videolar IGTV tarafından düzeltilmez ve yan olarak kalır. IGTV, herhangi bir video çekim özelliğine sahip değildir. Sadece daha önce çektiğiniz ve montaj işlemini yürüttüğünüz videolarınızı galerinizden seçerek IGTV uygulamasına yükleyebilirsiniz. IGTV yeni özellikler geldikçe adından daha çok söz ettirecektir. Kullanıcılar IGTV üzerinden içerik paylaşımı yaparak takipçilerini oluşturabilir ya da markalarını büyütmek adına video paylaşımı yapabilirler.